האם אלכסנדר מוקדון עשה איזשהו משהו חשוב או ראוי לציון חוץ ממסעות הכיבושים שלו, כמו לדוגמה יוליוס קיסר ונפוליאון, או שכל מה שהוא עשה זה רק לכבוש

hrpbiiapnrpeltework

Well-known member
עוד ועוד אדמות, וחוץ מזה הוא לא באמת יצר או עשה שום דבר, כמו לדוגמה ג'ינגיס חאן? לא הצלחתי להבין.

כי כאילו, הוא נחשב לדמות היסטורית מאוד גדולה ומרשימה, אבל למה? מיהו בכלל ומה המורשת שלו בכלל חוץ מכיבושים? חוץ מהכיבושים שלו, מה עוד הוא עשה? איפה התרומה שלו לעולם?

יוליוס קיסר שינה את לוח השנה, המציא את העיתון הראשון, כתב ספרים, ועוד כמה דברים.

נפוליאון הפיץ את המהפכה הצרפתית ורעיונותיה ברחבי אירופה, חולל רפורמות, גם כן כתב ספרים, ועוד כמה דברים.

ועם אלכסנדר הגדול מה? האם חולל רפורמות חברתיות ופוליטיות? בנה או יצר משהו חדש? כתב ספרים? משהו?

מה אלכסנדר הגדול עשה חוץ מלכבוש?

למה הוא כזה "גדול"?

או שאולי זה באמת בזכות הכיבושים ותו לא.

נסיים עם תמונה של אלכסנדר הגדול עם אמא שלו, שהיוותה לו השראה ומודל לחיקוי, כי מאחורי כל גבר חזק, עומדת אישה חזקה :)

266140df7657a88b30083bd4e5641579.jpg

עוד ועוד אדמות, וחוץ מזה הוא לא באמת יצר או עשה שום דבר, כמו לדוגמה ג'ינגיס חאן? לא הצלחתי להבין.

כי כאילו, הוא נחשב לדמות היסטורית מאוד גדולה ומרשימה, אבל למה? מיהו בכלל ומה המורשת שלו בכלל חוץ מכיבושים? חוץ מהכיבושים שלו, מה עוד הוא עשה? איפה התרומה שלו לעולם?

יוליוס קיסר שינה את לוח השנה, המציא את העיתון הראשון, כתב ספרים, ועוד כמה דברים.

נפוליאון הפיץ את המהפכה הצרפתית ורעיונותיה ברחבי אירופה, חולל רפורמות, גם כן כתב ספרים, ועוד כמה דברים.

ועם אלכסנדר הגדול מה? האם חולל רפורמות חברתיות ופוליטיות? בנה או יצר משהו חדש? כתב ספרים? משהו?

למה הוא כזה "גדול"?

נסיים עם תמונה של אלכסנדר הגדול עם אמא שלו, שהיוותה לו השראה ומודל לחיקוי, כי מאחורי כל גבר חזק, עומדת אישה חזקה :)

צפה בקובץ המצורף 102243
ממה שאני זוכר כבש כמות עצומה של שטחים.

זה היה נחשב אז לכבוד גדול.

evglev1

Well-known member
מנהל

למה הוא כזה "גדול"?

צפה בקובץ המצורף 102243
הוא הפיץ את תרבות יוון שעליה מבוססת את תרבות המערבית כי הוא כבש לא רק צבאית אלא גם תרבותית והפיץ את התרבות היוונית שהייתה בין המתקדמות בכדור הארץ אז. אז המדע של אז היה רק ביוון ואולי במזרח אסיה שפחות ידוע לי, אבל באירופה המדעים התחילו ביוון ולא היו מגיעים לאירופה ללא כיבושי אלכסנדר מוקדון.

או בקיצור אלכסנדר מוקדון היה תלמיד של אריסטו והפיץ את מה שאריסטו לימד אותו בכל השטחים שהוא כבש.

ai27

Well-known member
הבנת ופיספסת - אלכסנדר, ג'ינגס, נפוליאון ודומיהם - התעסקו בכיבוש ובעריצות.
בהשלטת תרבותם (כך או אחרת) על הנכבשים.
לא היה להם פנאי לעסוק בתרומה אחרת
יוליוס קיסר שינה את לוח השנה,
הוא שינה את שם החודש בלוח השנה. - האדרה עצמית
המציא את העיתון הראשון, כתב ספרים, ועוד כמה דברים
תרומתו העיקרית הייתה הרס הרפובליקה הרומית.
עריצות.
נפוליאון ביטל את המהפכה הצרפתית, לאחר שמנהיגיה הצליחו לייצר בעיקר טרור.
המליך גנרלים ומקורבים כמלכי מדינות באירופה. הוא החליף מונארכיה במונארכיה
כלל הישגיו נמחקו ע"י הרסטורציה שהונהגה כשצבאותיו נחלשו

רק בוואקום שהוא יצר, נוצר שינוי
מה שהוביל לשינוי - היה התובנה שמלוכה לא מצליחה לגייס צבאות-ענק, שהרפובליקה שלו גייסה בקלות,
וכך - המלוכנות הוחלפה בלאומיות ולאומנות.
אם כך - ברור שכובש לא מייצר דבר מלבד וואקום,
ונשאלת השאלה: מה נוצר באותו וואקום?

קדמו לו - אימפריות שכל עניינן היה מיקסום שיעבוד האוכלוסיה ושדידת כספם
ובוואקום שנוצר עם מותו והתפרקות האימפריה הקצרה ביותר בתולדות המין האנושי - קמו מדינות הדיאדוכים ההלניסטיות
שהחליפו שוד בוטה, בתרבות שהעניקה השראה בימי הביניים הארוכים והמדכאים בעצמם.
למה הוא כזה "גדול"?
הגדולה שלו נובעת מכך שכיבושיו הובילו לתחילת תור הזהב של התקופה הקלאסית
כמו שכיבושיו של נפוליון הובילו לוואקום,
שהלאומיות האירופית צמחה בו (ולאחר מכן קמלה ללאומנות רעילה)

hrpbiiapnrpeltework

Well-known member
הבנת ופיספסת - אלכסנדר, ג'ינגס, נפוליאון ודומיהם - התעסקו בכיבוש ובעריצות.
בהשלטת תרבותם (כך או אחרת) על הנכבשים.
לא היה להם פנאי לעסוק בתרומה אחרת
לא נכון. נפוליאון, ומסתבר שגם אלכסנדר, עסקו בתרומות נוספות. תרומות רעיוניות ופילוסופיות. נפוליאון כתב גם ספרים.מעניין אם אלכסנדר כתב ספרים.
הוא שינה את שם החודש בלוח השנה. - האדרה עצמית
לא. תרומותיו ללוח השנה היו הרבה יותר משמעותיות מזה. באשר לזה שהוא קרא לאחד מהחודשים על שמו, זכותו המלאה. ההיסטוריונים מעריכים אותו בתור האדם החמישי החשוב ביותר בהיסטוריה. אם על שמו לא יקראו חודש, על שם מי יקראו חודש?
תרומתו העיקרית הייתה הרס הרפובליקה הרומית.
למה אתה מסתכל על זה כעל "הרס הרפובליקה הרומית"? אולי עלינו להסתכל על זה כעל "לידתה של הקיסרות הרומית"?
הוא לא היה עריץ. הוא היה דיקטטור. עריץ זה ספציפית דיקטטור שנשנא על-ידי העם ושהוא שולט בעם בכוח ובניגוד לרצונו. אפשר היה לחשוב שכל דיקטטור עונה על ההגדרה הזאת אבל זה דווקא לא נכון. דיקטטורים טובים נאהבים ונערצים על-ידי העם. מנהיג לא חייב להיות אוטומטית מנהיג רע בגלל שהוא דיקטטור. מה אם הדיקטטור הוא בן-אדם טוב? מה אם הדיקטטור הוא מנהיג טוב? זה לא כאילו שזה בלתי אפשרי או משהו שלא נשמע כדוגמתו. דוגמאות לדיקטטורים טובים: יוליוס קיסר, שלמה, אוגוסטוס, נפוליאון, אלכסנדר.

לאחר הירצחו של יוליוס קיסר על-ידי קבוצת מתנגדים קטנה, הרוצחים נאלצו לנוס על נפשם מרומא, וזאת מכיוון שהעם רצה להרוג אותם על זה שהם רצחו את יוליוס קיסר, הדיקטטור הנאור האהוב שלהם.
נפוליאון ביטל את המהפכה הצרפתית
לא. הוא סיים את המהפכה הצרפתית כי המהפכה הצרפתית השיגה את שנועדה להשיג. האירוע פשוט נגמר.
לאחר שמנהיגיה
רובספייר! :D

cf081c35.png
הצליחו לייצר בעיקר טרור.
לא. מנהיגי המהפכה העניקו לעם חירות, שוויון וזכויות. זה שזאת לא הייתה מהפכה נקייה משפיכת דם, זה כי מה לעשות, מהפיכות לא מחוללים עם שושנים וורדים. מצד שני, אני מסכים שרובספייר הגזים עם ההוצאות להורג, גם אם נגיד שאנחנו מסכימים עם עונש מוות.
המליך גנרלים ומקורבים כמלכי מדינות באירופה. הוא החליף מונארכיה במונארכיה
כלל הישגיו נמחקו ע"י הרסטורציה שהונהגה כשצבאותיו נחלשו

רק בוואקום שהוא יצר, נוצר שינוי
מה שהוביל לשינוי - היה התובנה שמלוכה לא מצליחה לגייס צבאות-ענק, שהרפובליקה שלו גייסה בקלות,
וכך - המלוכנות הוחלפה בלאומיות ולאומנות.
לא נכון. הוא הפיץ את המהפכה. נקודה. סוף סיפור.
אם כך - ברור שכובש לא מייצר דבר מלבד וואקום,
ונשאלת השאלה: מה נוצר באותו וואקום?
לא נכון.
הגדולה שלו נובעת מכך שכיבושיו הובילו לתחילת תור הזהב של התקופה הקלאסית
התקופה הקלאסית! :D

בא לי לעשות תואר ראשון בלימודים קלאסיים יום אחד...
כמו שכיבושיו של נפוליון הובילו לוואקום,
שהלאומיות האירופית צמחה בו (ולאחר מכן קמלה ללאומנות רעילה)
אנשים לא צריכים להיות לאומנים, כי לאומנות זה "המדינה שלי על-פני ועל חשבון מדינות אחרות". אנשים צריכים להיות פטריוטים, שזה "אני מכבד את המדינה שלי, אבל אני מכבד גם מדינות אחרות". הפטריוטיות משאירה מקום ללאומים אחרים. הלאומנות לא, וזאת הבעיה שלה.

evglev1

Well-known member
מנהל
הוא לא היה עריץ. הוא היה דיקטטור. עריץ זה ספציפית דיקטטור שנשנא על-ידי העם ושהוא שולט בעם בכוח ובניגוד לרצונו. אפשר היה לחשוב שכל דיקטטור עונה על ההגדרה הזאת אבל זה דווקא לא נכון. דיקטטורים טובים נאהבים ונערצים על-ידי העם. מנהיג לא חייב להיות אוטומטית מנהיג רע בגלל שהוא דיקטטור. מה אם הדיקטטור הוא בן-אדם טוב? מה אם הדיקטטור הוא מנהיג טוב? זה לא כאילו שזה בלתי אפשרי או משהו שלא נשמע כדוגמתו. דוגמאות לדיקטטורים טובים: יוליוס קיסר, שלמה, אוגוסטוס, נפוליאון, אלכסנדר.

לאחר הירצחו של יוליוס קיסר על-ידי קבוצת מתנגדים קטנה, הרוצחים נאלצו לנוס על נפשם מרומא, וזאת מכיוון שהעם רצה להרוג אותם על זה שהם רצחו את יוליוס קיסר, הדיקטטור הנאור האהוב שלהם.
זה לא כל כך חד משמעי הרי אחת הסיבות שתומכי הורקנוס השני רצח את אנטיפטרוס אביו של הורדוס, היה משום שביהודה שלט קסיוס היוזם של רצח יוליוס קיסר והם גבו מיסים ענקיים מיהודה ואנטיפטרוס הורה להורקנוס השני לחשוק שיניים ולקבל כל תכתיב של כל שליט רומאי והתומכים של הורקנוס חששו שאם מרקוס אנטוניוס ואוקטביאנוס הידוע לנו כאוגוסטוס יינצחו יהודה תתפרש כבעלת ברית של הרוצחים וכפויות טובה כי יוליוס קיסר שיפר את מצב יהודה לעומת הדברים הנוראים שעשה פומפיוס הכובש שלה ובגלל הורקנוס השני לא היה מסוגל להגיד לאנטיפטרוס שאני המלך כאן ולא אתה והיה למעשה מלך בובה, אנשים שדאגו למה שיעלה בגורלה של יהודה אם ידם של מרקוס אנטוניוס ואוקטביאנוס תהיה על העליונה החליטו לרצוח את המפעיל של הבובה שנקראת מלך מה שעלה להם בחייהם וגם באובדן שלטון בית חשמונאי כי הורדוס בנו הצעיר או האמצעי כי הבכור היה פצאל לא הסתפק במריונטה וחתר לשלטון בעצמו וגם בצדק או שלא בצדק חשב שהורקנוס השני היה לכל הפחות שותף בשתיקה לרצח אביו.

hrpbiiapnrpeltework

Well-known member
זה לא כל כך חד משמעי הרי אחת הסיבות שתומכי הורקנוס השני רצח את אנטיפטרוס אביו של הורדוס, היה משום שביהודה שלט קסיוס היוזם של רצח יוליוס קיסר והם גבו מיסים ענקיים מיהודה ואנטיפטרוס הורה להורקנוס השני לחשוק שיניים ולקבל כל תכתיב של כל שליט רומאי והתומכים של הורקנוס חששו שאם מרקוס אנטוניוס ואוקטביאנוס הידוע לנו כאוגוסטוס יינצחו יהודה תתפרש כבעלת ברית של הרוצחים וכפויות טובה כי יוליוס קיסר שיפר את מצב יהודה לעומת הדברים הנוראים שעשה פומפיוס הכובש שלה ובגלל הורקנוס השני לא היה מסוגל להגיד לאנטיפטרוס שאני המלך כאן ולא אתה והיה למעשה מלך בובה, אנשים שדאגו למה שיעלה בגורלה של יהודה אם ידם של מרקוס אנטוניוס ואוקטביאנוס תהיה על העליונה החליטו לרצוח את המפעיל של הבובה שנקראת מלך מה שעלה להם בחייהם וגם באובדן שלטון בית חשמונאי כי הורדוס בנו הצעיר או האמצעי כי הבכור היה פצאל לא הסתפק במריונטה וחתר לשלטון בעצמו וגם בצדק או שלא בצדק חשב שהורקנוס השני היה לכל הפחות שותף בשתיקה לרצח אביו.
אוקיי, די, זה כבד לי 😂

אני לא מכיר את ההיסטוריה שלנו עד כדי כך לעומק וגם לא מעוניין להכיר עד כדי כך לעומק 🤷‍♂️

hrpbiiapnrpeltework

Well-known member
לא מפתיע בכלל!
לא הבנת. זאת לא בושה לא לדעת מה אנטיוכוס פוחוס הוקוס פוקוס עשה עם המלך אחשוורוש מתחת לעץ הקסמים המכושף בנוגע לבעיית המכבים והמלחמה עם הקיסר או וואט אבר דה פאק. זאת בושה כן לדעת את הדברים האלו כי מי שיודע את הדברים האלו, סימן שהוא לא חכם מספיק בשביל לדעת איפה להשקיע את זמנו ומרצו ושהוא בזבז את זמנו בלמידת שטויות שכאלו במקום ללמוד דברים שיקדמו אותו בחיים, ו/או, נולד אל תוך המגזר החרדתי או הדתי ואז נפל קורבן לחינוך שלהם, שכאמור, לא מקדם אנשים בחיים. לכן, וכפי מה שהסברתי לך, צריך לבטל את הזרמים הערבי, הדתי והחרדי בחינוך והזרם החילוני צריך להיות היחיד. יש את שיעורי תנ"ך בזרם החילוני. זה מספיק. וגם שם מלמדים יותר מידי שטויות של יותר מידי סיפורים יותר מידי לא רלוונטיים ויותר מידי ישנים ולא מעניינים שלא עוזרים או מקדמים אף-אחד לשום מקום. צריך לספר את סיפור בריאת העולם, קצת סדום ועמורה, קצת משה, קצת אברהם, קצת יציאת מצרים, קצת שופטים (לא צריך הרבה יותר משמואל), קצת מלכים (לא צריך יותר מאשר את שאול, דוד ושלמה. החל מהבן של שלמה ואילך זה לא מעניין ולא חשוב), גירוש עשרת השבטים, וזהו. כל השאר לא חשוב ולא מעניין. בטח לא מרידות טיפשיות מלפני שלושת אלפים שנה שעוד כשלו ומוציאים אותנו רע. אני לא מסכן שאני לא יודע את כל הדברים האלו. אתה מסכן על כך שאתה כן. נולדת אל תוך המגזר הלא נכון. אין מה לעשות אבל זאת האמת. אחר כך אין לכם השכלה, כסף, בנות ואתם מקנאים באנשים הנורמאליים. באמת כואב הלב.

לדעת את הדקויות הקטנות של הסיפורים הקטנים והלא מעניינים מלפני אלפי שנים של היהדות, אנשים צריכים לדעת וללמוד את הדברים האלו או כתחביב בזמנם הפנוי (שזה מה שאני מאמין שקרה עם יבגני, הוא הרי לא חרדי או דתי או משהו, נכון?) או אם הם משתכרים על כך אחר-כך כמו אם הם לדוגמה הולכים ללמד את המקרא באוניברסיטה בתור מרצים או בתור מורים לתנ"ך בבית-ספר או מה שלא יהיה.

אבל למידת הדברים הלא חשובים האלו, הלא מעניינים האלו והלא תורמים האלו ללא שהדבר מקדם אותך בחיים וללא שאתה מקבל על כך שכר? בזבוז זמן, שלא להגיד התעללות בחסר ישע, בהתחשב בעצם כך שזה בזבוז זמן על חשבון הזמן שצריך להיות מוקדש ללמידת הדברים החשובים באמת.

זה הסיבה למה האנשים שלך יודעים תנ"ך ומקרא וגמרא ולמה האנשים שלי יודעים אנגלית, מתמטיקה ומחשבים. זה הסיבה למה האנשים שלך לא מצליחים בחיים ושלי כן. זה הסיבה למה האנשים שלי מטיילים בחו"ל ושלך נולדתים ומתים בישראל מבלי אי-פעם לראות עולם. זה הסיבה למה לאנשים שלי יש כסף ושלכם חיים בעוני וכדומה'.

מקווה שהמסרים שלי נקלטו. גם אם כן, עצוב לדעת שלכל היותר זה ישפיע לטובה עליך בלבד, אבל בוודאי שלא על המערכת. חבל.

evglev1

Well-known member
מנהל
לא הבנת. זאת לא בושה לא לדעת מה אנטיוכוס פוחוס הוקוס פוקוס עשה עם המלך אחשוורוש מתחת לעץ הקסמים המכושף בנוגע לבעיית המכבים והמלחמה עם הקיסר או וואט אבר דה פאק. זאת בושה כן לדעת את הדברים האלו כי מי שיודע את הדברים האלו, סימן שהוא לא חכם מספיק בשביל לדעת איפה להשקיע את זמנו ומרצו ושהוא בזבז את זמנו בלמידת שטויות שכאלו במקום ללמוד דברים שיקדמו אותו בחיים, ו/או, נולד אל תוך המגזר החרדתי או הדתי ואז נפל קורבן לחינוך שלהם, שכאמור, לא מקדם אנשים בחיים. לכן, וכפי מה שהסברתי לך, צריך לבטל את הזרמים הערבי, הדתי והחרדי בחינוך והזרם החילוני צריך להיות היחיד. יש את שיעורי תנ"ך בזרם החילוני. זה מספיק. וגם שם מלמדים יותר מידי שטויות של יותר מידי סיפורים יותר מידי לא רלוונטיים ויותר מידי ישנים ולא מעניינים שלא עוזרים או מקדמים אף-אחד לשום מקום. צריך לספר את סיפור בריאת העולם, קצת סדום ועמורה, קצת משה, קצת אברהם, קצת יציאת מצרים, קצת שופטים (לא צריך הרבה יותר משמואל), קצת מלכים (לא צריך יותר מאשר את שאול, דוד ושלמה. החל מהבן של שלמה ואילך זה לא מעניין ולא חשוב), גירוש עשרת השבטים, וזהו. כל השאר לא חשוב ולא מעניין. בטח לא מרידות טיפשיות מלפני שלושת אלפים שנה שעוד כשלו ומוציאים אותנו רע. אני לא מסכן שאני לא יודע את כל הדברים האלו. אתה מסכן על כך שאתה כן. נולדת אל תוך המגזר הלא נכון. אין מה לעשות אבל זאת האמת. אחר כך אין לכם השכלה, כסף, בנות ואתם מקנאים באנשים הנורמאליים. באמת כואב הלב.

לדעת את הדקויות הקטנות של הסיפורים הקטנים והלא מעניינים מלפני אלפי שנים של היהדות, אנשים צריכים לדעת וללמוד את הדברים האלו או כתחביב בזמנם הפנוי (שזה מה שאני מאמין שקרה עם יבגני, הוא הרי לא חרדי או דתי או משהו, נכון?) או אם הם משתכרים על כך אחר-כך כמו אם הם לדוגמה הולכים ללמד את המקרא באוניברסיטה בתור מרצים או בתור מורים לתנ"ך בבית-ספר או מה שלא יהיה.

אבל למידת הדברים הלא חשובים האלו, הלא מעניינים האלו והלא תורמים האלו ללא שהדבר מקדם אותך בחיים וללא שאתה מקבל על כך שכר? בזבוז זמן, שלא להגיד התעללות בחסר ישע, בהתחשב בעצם כך שזה בזבוז זמן על חשבון הזמן שצריך להיות מוקדש ללמידת הדברים החשובים באמת.

זה הסיבה למה האנשים שלך יודעים תנ"ך ומקרא וגמרא ולמה האנשים שלי יודעים אנגלית, מתמטיקה ומחשבים. זה הסיבה למה האנשים שלך לא מצליחים בחיים ושלי כן. זה הסיבה למה האנשים שלי מטיילים בחו"ל ושלך נולדתים ומתים בישראל מבלי אי-פעם לראות עולם. זה הסיבה למה לאנשים שלי יש כסף ושלכם חיים בעוני וכדומה'.

מקווה שהמסרים שלי נקלטו. גם אם כן, עצוב לדעת שלכל היותר זה ישפיע לטובה עליך בלבד, אבל בוודאי שלא על המערכת. חבל.
את הדברים למדתי באקדמיה החילונית ואין להם קשר לתנ"ך ולסיפורי ניסים ושם אפילו הוזכר שבספרי המכבים לא הוזכר בכלל נס קד השמן ובמקור חג החנוכה הראשון שנחגג היה חג סוכות שנחגג באיחור. בכלל כשהאחים החשמונאים נלחמו ביניהם, הייתה משלחת ציבורית שאמרה שהם בכלל לא רוצים מלך יהודי, ומעדיפים לחזור לשלטון כמו לפני אנטיוכוס שהרומאים שולטים במקום היוונים וליהודים רק ראשי אומה יש כמה פרשנויות שאלה היו הפרושים שבהמשך כתבו את המשנה והגמרא, כך שאולי אלה לא כתבו בכלל על מאבקים בין בין חשמונאי לבית הורדוס כי הם בכלל לא היו מעוניינים במלך יהודי.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
את הדברים למדתי באקדמיה החילונית ואין להם קשר לתנ"ך ולסיפורי ניסים ושם אפילו הוזכר שבספרי המכבים לא הוזכר בכלל נס קד השמן
אם כבר, אז נס פח השמן ולא כד השמן, ואם כד אז בכל מקרה, לא קד.

ולמה (או כיצד) נולדה האגדה על נס פח השמן?
ביום בהיר אחד, נתקל אחד משמשי בית המקדש (בן שבט אפרים)* בפח השמן. הפח התהפך והשמן נשפך.
קילל האיש ואמר: "אינעל העולם! נספך הסמן"
ומי ששמע את קול זעקתו, הבין שהוא דיבר על נס-פח-השמן. [איזה נס ואיזה פח? כולה נשפך השמן]!

* ה וילכוד גלעד את-מעברות הירדן, לאפריים; והיה כי יאמרו פליטי אפריים, אעבורה, ויאמרו לו אנשי-גלעד האפרתי אתה, ויאמר לא. ו ויאמרו לו אמור-נא שיבולת ויאמר סיבולת, ולא יכין לדבר כן, ויאחזו אותו, וישחטוהו אל-מעברות הירדן; וייפול בעת ההיא, מאפריים, ארבעים ושניים, אלף. ז וישפוט יפתח את-ישראל, שש שנים; וימת, יפתח הגלעדי, וייקבר, בערי גלעד. [ספר שופטים פרק י"ב פסוקים ה>>ז].
ובמקור חג החנוכה הראשון שנחגג היה חג סוכות שנחגג באיחור. בכלל כשהאחים החשמונאים נלחמו ביניהם, הייתה משלחת ציבורית שאמרה שהם בכלל לא רוצים מלך יהודי, ומעדיפים לחזור לשלטון כמו לפני אנטיוכוס שהרומאים שולטים במקום היוונים וליהודים רק ראשי אומה יש כמה פרשנויות שאלה היו הפרושים שבהמשך כתבו את המשנה והגמרא, כך שאולי אלה לא כתבו בכלל על מאבקים בין בין חשמונאי לבית הורדוס כי הם בכלל לא היו מעוניינים במלך יהודי.

כוכבית מצויה

Well-known member
אם כבר, אז נס פח השמן ולא כד השמן, ואם כד אז בכל מקרה, לא קד.

ולמה (או כיצד) נולדה האגדה על נס פח השמן?
ביום בהיר אחד, נתקל אחד משמשי בית המקדש (בן שבט אפרים)* בפח השמן. הפח התהפך והשמן נשפך.
קילל האיש ואמר: "אינעל העולם! נספך הסמן"
ומי ששמע את קול זעקתו, הבין שהוא דיבר על נס-פח-השמן. [איזה נס ואיזה פח? כולה נשפך השמן]!

* ה וילכוד גלעד את-מעברות הירדן, לאפריים; והיה כי יאמרו פליטי אפריים, אעבורה, ויאמרו לו אנשי-גלעד האפרתי אתה, ויאמר לא. ו ויאמרו לו אמור-נא שיבולת ויאמר סיבולת, ולא יכין לדבר כן, ויאחזו אותו, וישחטוהו אל-מעברות הירדן; וייפול בעת ההיא, מאפריים, ארבעים ושניים, אלף. ז וישפוט יפתח את-ישראל, שש שנים; וימת, יפתח הגלעדי, וייקבר, בערי גלעד. [ספר שופטים פרק י"ב פסוקים ה>>ז].
אם כבר...

פולגאר

Well-known member

בעבר שהיה נוח לך, כאשר הפגנת כישורי מתמטיקה שואפים לאפס, טענת שמקצועות הומניים חשובים יותר והנה פתאום שינית צד בתקליט כאשר הראית בורות בהיסטוריה :-):
גם באנגלית ראינו שאתה לא משהו, כל ספרי הלימוד של בעברית, אתה נרתע מחומר לימודי באנגלית ושלא אדבר על ספרי קריאה.
מן הסתם, גם במחשבים, הידע שלך הוא רק בתוכנת הכתבן, אני בספק אם באקסל אתה יודע להשתמש.

לסיכום, מה קיבלנו שאתה בור במקצועות האלו וגם בהומניים.

לא נורא, אתה בין כה וכה נתמך לכן זה לא רלוונטי אליך, אתה לא צריך את כל הידע הזה, בשביל הפורומים, מה שיש לך מספיק.

hrpbiiapnrpeltework

Well-known member
בעבר שהיה נוח לך, כאשר הפגנת כישורי מתמטיקה שואפים לאפס
אין שום בעיה בכישורי מתמטיקה שואפים לאפס. זה המקצוע הכי קשה. אל חשש. המלך שלכם טוב בדברים אחרים.
טענת שמקצועות הומניים חשובים יותר
ואני עדיין טוען את זה. וזה גם נכון. וגם הוכחתי את זה מספר פעמים.
והנה פתאום שינית צד בתקליט
ממש לא.
כאשר הראית בורות בהיסטוריה :-):
אני מצוין בהיסטוריה. בורות בהיסטוריה לא חשובה לא נחשבת.
גם באנגלית ראינו שאתה לא משהו, כל ספרי הלימוד של בעברית, אתה נרתע מחומר לימודי באנגלית ושלא אדבר על ספרי קריאה.
עובדה שמעולם לא ראיתם דבר כזה, אלא אם כבר, את ההפך הגמור, עובדה שלא כל ספרי הלימוד שלי בעברית, עובדה שאני לא נרתע מחומר לימוד באנגלית ועובדה שקראתי ספרים באנגלית, אבל אל תיתן לי לבלבל אותך עם עובדות, הא? 😂
מן הסתם, גם במחשבים, הידע שלך הוא רק בתוכנת הכתבן, אני בספק אם באקסל אתה יודע להשתמש.
אין בעיה בלא לדעת מחשבים. מקצוע קשה. מקצוע לאנשים עם נטיות ריאליות.
לסיכום, מה קיבלנו שאתה בור במקצועות האלו וגם בהומניים.
לא נכון. אני מצוין במקצועות ההומאניים, אבל כאמור, אין סיבה שתיתן לי לבלבל אותך עם עובדות.
לא נורא, אתה בין כה וכה נתמך לכן זה לא רלוונטי אליך, אתה לא צריך את כל הידע הזה, בשביל הפורומים, מה שיש לך מספיק.
אין בעיה בלהיתמך בגיל הצעיר יחסית של 26.

יש לי המון ידע. תודה רבה לך.

שלא נדבר על הידע שלך, או האנגלית שלך, בתור מישהו שגדל ולמד במערכת החינוך החרדית, הא? 😉

פולגאר

Well-known member
אין שום בעיה בכישורי מתמטיקה שואפים לאפס. זה המקצוע הכי קשה. אל חשש. המלך שלכם טוב בדברים אחרים.
הראית שלא.
ואני עדיין טוען את זה. וזה גם נכון. וגם הוכחתי את זה מספר פעמים.
הנה הצגת שאתה גם גרוע בהיסטוריה.
אז למה כתבת שאתם טובים במקצועות הליבה ואנחנו לא?
אני מצוין בהיסטוריה. בורות בהיסטוריה לא חשובה לא נחשבת.
אם לא חשובה, למה פתחת שרשור עליו?
די, תפסיק לבזות את עצמך, אתה מדרדר מתגובה לתגובה.
עובדה שמעולם לא ראיתם דבר כזה, אלא אם כבר, את ההפך הגמור, עובדה שלא כל ספרי הלימוד שלי בעברית, עובדה שאני לא נרתע מחומר לימוד באנגלית ועובדה שקראתי ספרים באנגלית, אבל אל תיתן לי לבלבל אותך עם עובדות, הא? 😂
כל הספרים באו"פ הם בעברית.
אין בעיה בלא לדעת מחשבים. מקצוע קשה. מקצוע לאנשים עם נטיות ריאליות.
אז אל תכליל את עצמך בתור אלו שיודעים אותם.
לא נכון. אני מצוין במקצועות ההומאניים, אבל כאמור, אין סיבה שתיתן לי לבלבל אותך עם עובדות.
שרשור זה מראה את ההיפך, לא צריך ללכת רחוק וליידע אותך, מספיקה הפרכה אחת בשביל לסתור "את מה שאתה מגדיר "עובדה".
אין בעיה בלהיתמך בגיל הצעיר יחסית של 26.
תגיד את זה לבנות זוג עתידיות שלך.
יש לי המון ידע. תודה רבה לך.
היותך ניתמך סותר את זה.
שלא נדבר על הידע שלך, או האנגלית שלך, בתור מישהו שגדל ולמד במערכת החינוך החרדית, הא? 😉
אני לא האישיו כאן והיית מת לדעת אנגלית ברמתי.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
הראית שלא.

שרשור זה מראה את ההיפך, לא צריך ללכת רחוק וליידע אותך, מספיקה הפרכה אחת בשביל לסתור "את מה שאתה מגדיר "עובדה".

היותך ניתמך סותר את זה.

אילו היית מבין מעט יותר את רזי החיים, לא היית מנהל שום שיח עם האיש ההוא. חבל על זמנך ועל מילותיך!

hrpbiiapnrpeltework

Well-known member
הראית שלא.
לא הראיתי שלא. אולי בדמיון שלך.
היסטוריה לא חשובה לא נחשבת.
מה שהתכוונתי כשדיברתי על איך שהחרדים לא יודעים לא אנגלית, לא מתמטיקה ולא מחשבים, והחילונים כן, זה שהחילונים יודעים איזה מהמקצועות האלו, כפי יכולתם וכישוריהם, אבל לדעת מקצועות חשובים, הם יודעים, בין אם אחד טוב באנגלית ובין אחר טוב במתמטיקה ובין אם שלישי טוב במחשבים. הבעיה עם החרדים, זה שבגלל תוכנית הלימודים שלכם, אתם לא לומדים שום דבר חשוב ללא קשר ליכולת או הפוטנציאל הספציפיים.
לא התכוונתי לשאלה על אלכסנדר מוקדון. התכוונתי בהיסטוריה היהודית העתיקה של דברים לא חשובים ולא מעניינים שקרו לפני 2000-3000 שנה. אלו לא דברים שמישהו צריך לדעת אותם או שמקדמים אף-אחד בחיים אלא אם כן הוא למד אותם במסגרת של תואר או הוא משתכר על עצם הידע הזה כי הוא מורה לתנ"ך או מה שלא יהיה. התכוונתי לשיחה שלך ושל יבגני.

אמנם זה נכון שיש ערך ושיש חשיבות גם ללהכיר הכרה בסיסית ומינימאלית את ההיסטוריה של העם של עצמך, אבל עלילותיו של אנטיוכוס פוחוס הוקוס פוקוס עם המלך אחשוורוש מתחת לעץ הקסמים המכושף בנוגע לבעיית המכבים והמלחמה עם הקיסר או וואט אבר דה פאק, זה לא נכלל בתוך הגבולות של ההכרה הבסיסית והמינימאלית של מה שכל עם, במקרה הזה העם היהודי, צריך להכיר בהיסטוריה של עצמו.

מה שאנשים רגילים צריכים ללמוד בנוגע להיסטוריה היהודית העתיקה, זה את סיפור בריאת העולם, קצת סדום ועמורה, קצת משה, קצת אברהם, קצת יציאת מצרים, קצת שופטים (לא צריך הרבה יותר משמואל), קצת מלכים (לא צריך יותר מאשר את שאול, דוד ושלמה. החל מהבן של שלמה ואילך זה לא מעניין ולא חשוב), גירוש עשרת השבטים, וזהו. כל השאר לא חשוב ולא מעניין. בטח לא מרידות טיפשיות מלפני שלושת אלפים שנה שעוד כשלו ומוציאים אותנו רע. מי שרוצה לדעת יותר מאשר כל זה, שיעשה על זה תואר כמו יבגני.
קודם תעשה תואר באוניברסיטה הפתוחה ואז נדבר 😂
זאת לא הייתה הכוונה שלי. התכוונתי שבתוך החילונים, יש אנשים שיודעים אנגלית, יש אנשים שיודעים מתמטיקה, יש אנשים שיודעים מחשבים, אבל אצל החרדים, למעט כמויות זניחות, אף-אחד לא יודע שום דבר מכל הדברים האלו אפילו בלי קשר ליכולותיו. לא שיש לי בעיה עם חרדים. פשוט תעבירו לחינוך החילוני ואז הכול בסדר.
שאלה אחת על אספקט אחד בבן-אדם אחד מלפני אלפיים ומשהו שנה, שזה גם לא האספקט ששמים עליו את הדגש כשמדברים עליו, וגם לא מלמדים עליו בבתי-הספר אז זה לא כאילו שמלמדים עליו יותר מידי ומי שמתעניין צריך ללמוד הכול לבד, זה לא נקרא ש"שרשור זה מראה שיש לי בורות בהיסטוריה".
:unsure:
היותך ניתמך סותר את זה.
לא נכון. אין קשר. בוודאי לא בגיל הצעיר יחסית של 26.
כל הכבוד לך שיש לך אנגלית טובה. בטח היית צריך לעבור שבעת מדורי גיהינום עד שהגעת לשם, עם איך שהגעת לגיל 18 ולא היה לך אפילו את הבסיס של הבסיס של האנגלית והיית צריך להתאמץ להתחיל מאפס.

אצלנו, החילונים, מלמדים אנגלית מגיל 7 ועד 18.

בון דוק

Active member

למה הוא כזה "גדול"?

צפה בקובץ המצורף 102243

הוא מת צעיר ולא הספיק אבל עצם זה שאתה כותב עליו רק מראה עד כמה הוא הטביע חותם

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
איש לא עובד בשבילך. לכן, אם זה כל כך מסקרן אותך, פתח גוגל או אנציקלופדיה או שאפילו טוב יותר: ספר היסטוריה ולמד.

למעלה